Picture
    Pagrindinis daržininkų darbas rugpjūčio mėnesį - darže augančių daržovių priežiūra, jų laistymas, dirvos purenimas, piktžolių ravėjimas ir tręšimas.

    Tuo pat metu rugpjūčio mėnesį reikia kovoti su daržovių ligomis ir kenkėjais.

    Jei norite, kad šilumą mėgstančios daržovės (agurkai, pomidorai, pipirai ir kt.) derėtų ilgiau, jas rugpjūčio mėnesį uždenkite polietileno plėvele.

    Rugpjūčio mėnesio pradžioje reikia nuskinti visas pomidorų šakeles su neprasiskleidusiais žiedais, o taip pat virš ketvirtosios šakelės nugnybti augalo viršūnėlę.

    Kad vaisiai būtų tolygiai apšviesti Saulės spindulių, pomidorų šakeles su vaisiais galima apsukti, nuskinti apatinius gelstančius lapus, išilgai įpjauti stiebus ir juos praskėsti mediniu pagaliuku bei sukelti ir atplėšti šaknis iš žemės. Taip pat būtina rugpjūčio mėnesį reguliariai skabyti šoninius ūglius.

  • Petražolės užaugins stambesnius šakniavaisius, jei rugpjūčio mėnesį nuskabysite 4 apatinius lapus.
Sunokusius agurkus, pomidorus, aguročius, patisonus, kopūstus, pipirus ir baklažanus masiškai tenka skinti rugpjūčio mėnesį. Agurkus patariama skinti kas antrą dieną, pirštu paspaudus vaiskotį.
  • Laiku nuskinkite rausvus ir paraudusius pomidorus. Jei vasara vėsi, nelaukite kol pomidorai prinoks, o jų vaisius baikite skinti iki tol, kol oro temperatūra naktimis neatšalo labiau 8 laipsnių.
  • Pasirinktinai rugpjūčio mėnesį skinkite saldžiųjų ir aštriųjų pipirų ankštis.
  • Rugpjūčio mėnesį taip pat reguliariai pjaukite ankstyvųjų baltagūžių kopūstų ir kalafijorų galvas.
  • Svogūnų galvutes patariama kasti iki rugpjūčio mėnesio vidurio, kai masiškai pagelsta ir apvysta jų laiškai. Jei svogūnus auginate lengvame dirvožemyje, jų galvutes ištraukite, o jei sunkiame, sukelkite šakėmis. 
  • Kaip ir svogūnus, tuo pat metu kaskite česnakų galvutes. Česnakus reikia kasti, kai jie nebeaugina naujų laiškų ir pradeda gelsti. Iškastus svogūnus ir česnakus kartu su laiškais apdžiovinkite saulėtose  vietose.
Jei vasara lietinga, iškastas svogūnų ir česnakų galvutes gerai vėdinamoje patalpoje suberkite vienu sluoksniu ir kad nepažeistų ligos, jas reguliariai vartykite. Kai laiškai apdžius, svogūnų ir česnakų galvutes 20- 30 dienų išlaikykite 35- 40 laipsnių temperatūros sąlygomis, tada nupjaukite laiškus ir šaknis, laikykite šiltoje ir sausoje patalpoje.


11/8/2017 01:59:39 am

Labai megstu paprikas ir stengiuosi kiekvienais metais pasilikti seklu. O kaip jas reiketu laikyti, kad neisdziutu ir butu tinkamos sejai?

Reply



Leave a Reply.